В Україні очікується значний стрибок цін на землю вже у 2024 році

Автор: Марченко Любов

Попри війну, в Україні очікують великий стрибок вартості землі. Ціни значно зростуть вже у поточному 2024 році. Із закінченням війни вони додадуть ще більше.

В Україні очікується значний стрибок цін на землю вже у 2024 році - today.ua

Свої прогнози щодо цін на землю дали експерти земельного ринку.

Ринок землі стартував в Україні з 1 липня 2021 року. Проте з початком війни угоди купівлі-продажу землі були зупинені, і ринок відновив свою роботу лише у червні 2022 року. Звісно, що війна загальмувала його природний розвиток. Та, навіть незважаючи на воєнний стан, процес продажу землі не припиняється. Ба більше, вже від початку війни ціни на землю у середньому виросли на 18-25%.

Надати імпульс для зростання вартості землі має допуск до ринку юридичних осіб, вважає генеральний директор компанії "Доброзем" Роман Барало. Юрособи отримали право на покупку землі з 1 січня 2024 року. Причому з нинішнього року стократно підвищили ліміт на купівлю землі "в одні руки". Якщо раніше він становив лише 100 га, то тепер вже 10 тисяч га. Щоправда, відповідно до офіційної статистики наразі жодна агрокомпанія не має у власності стільки землі.

Популярні зараз

В Україні посилили умови для виходу на пенсію

Названо тариф на електроенергію з 1 березня: хто зможе платити по 1,05 грн за кіловат

Соціальна допомога замість пенсії: які виплати отримають українці без трудового стажу

У Нацполіції розповіли про мобілізацію поліцейських

Звісно, що війна в Україні гальмує попит на ринку землі. Значна територія країни окупована агресором. Крім того, дуже багато земельних масивів заміновано. Усе це не сприяє ані попиту на землю, ані зростанню її ціни. Однак експерти радять усе ж орієнтуватись на досвід наших сусідів, які раніше за нас відкрили ринок землі.

"У Польщі 2004 року цінова політика за 1 га землі була на рівні 1 543 євро, а вже 2020 року зросла до 11 200 євро за 1 гектар. У Чехії в 2007 році - 1 867 євро, а 2020 року — 8 500 євро. Враховуючи це, ми чітко розуміємо, що тенденція на здорожчання сільськогосподарської землі є і буде надалі", - прогнозує Роман Барало.

В Україні очікується значний стрибок цін на землю вже у 2024 році

Він також переконаний, що прихід на ринок юросіб стимулюватиме зростання цін на землю вже цьогоріч.

"Мій прогноз, що в 2024 році ціна на землю зросте на 50−60%, і вагомим поштовхом стане саме той момент, коли юридичні особи почнуть інвестувати в землю", - каже Барало.

Водночас, комерційний директор компанії "Твоє Коло" Єгор Лісничий зауважив, що земля — не Bitcoin, і ціни на неї не можуть стрибати так, як на криптовалюту. Він також зауважує, що українці ментально дуже прив'язані до землі, і через це не квапляться її продавати. А тим більше – задешево. Отже ціни на землю зростатимуть, і вони стануть відчутно вищими вже найближчим часом.

"Що ми можемо констатувати вже зараз:

на підставі угод, що вже відбулися, юридичні особи готові платити на 43% більше за землю у порівнянні з "фізиками";

у 2023 році земля в центральних регіонах зросла до 15% у доларах США;

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

аналітики прогнозують, і в компанії "Твоє Коло" також схиляються до таких показників, зростання вартості до 40% протягом найближчих двох років", - підсумував Єгор Лісничий.

Нагадаємо, у 2025 році деякі українці можуть втратити своє право на землю.