Ціни на каву будуть колосальними: українцям радять зробити запас улюбленого продукту

Автор: Марченко Любов

Світові ціни на каву зростають рекордними темпами. Такої вартості кавових зерен світ не знав останні десять років. Причому аналітики кажуть, що це ще не межа: вартість кави зростатиме. Природно, на внутрішньому українському ринку пануватимуть ті самі тенденції.

Ціни на каву будуть колосальними: українцям радять зробити запас улюбленого продукту - today.ua

Про це розповіли експерти, опитані виданням УНІАН.

Зростання цін на каву, передусім, зумовлене несприятливою погодою, яка останні кілька років відчутно впливає на врожай кавових зерен.

"Це насамперед Бразилія, Колумбія, В'єтнам та Індонезія. Оскільки наша країна повністю залежить від імпортних поставок цього продукту, глобальні тенденції мають прямий вплив на український продовольчий ринок", - говорить провідний науковий співробітник Інституту аграрної економіки Богдан Духницький.

Популярні зараз

Шмигаль зробив заяву щодо подальшого фінансування пенсій та соцвиплат в Україні

В Україні починається масовий перерахунок субсидій: що зміниться

В Україні пропонують починати шкільну освіту з 3-5 років

У квітні на виплату пенсій виділено меншу суму коштів, ніж у березні: названо причину скорочення фінансування

Крім скорочення врожайності у провідних світових виробників кави, на вартості продукту позначилися також збої в логістиці. Зокрема, не вистачало контейнерів для транспортування зерен. При цьому в більшості випадків кавова галузь організована таким чином, що вирощування зерен і їхня переробка розташовані в різних країнах. Через це перевезення кави з однієї точки земної кулі в іншу нерідко гальмувалося, що також працювало на підвищення цін.

До цього додалися також внутрішні проблеми у країнах-експортерах кави.

"Зокрема, Ефіопія перебувала на порозі громадянської війни, а у В'єтнамі зростала кількість хворих на ковід", - зазначила регіональна директорка компанії маркетингових досліджень 4Service Group Вікторія Скорбота.

Український ринок не міг не потрапити під вплив глобальних процесів

На нашому ринку всі ці коливання також не могли не позначитися, оскільки у нас кава не росте, і в цій ніші ми повністю імпортозалежні. Причому у нас ситуація погіршилася через війну, яка призвела до розриву майже всіх логістичних ланцюжків.

Ціни на каву будуть колосальними: українцям радять зробити запас улюбленого продукту

Звісно, постачальники зуміли налагодити нові "караванні шляхи", проте все це потребує чималих витрат. Через це лише протягом 2022 року середня вартість чашки еспресо в Україні зросла з 20 до 28 гривень. І звісно ж, у 2023 році цей процес просунувся ще далі.

"Найдорожча чашка кави зараз на Одещині (36 грн), Донбасі (35 грн) і Харківщині (32 грн). Водночас найнижчі ціни на базовий кавовий напій в Україні на Хмельниччині (21 грн), Сумщині (23 грн), Житомирщині та Вінницькій області - по 24 гривні відповідно", - підрахували експерти.

При цьому потрібно врахувати, що в останні два роки, через зниження врожаю зерен, світ споживає більше кави, ніж виробляє. Таким чином, задовольняти глобальний запит вдається тільки за рахунок скорочення наявних запасів. Зрозуміло, що дефіцит цього напою збережеться у глобальному масштабі. А отже, кава всюди зростатиме в ціні.

"Практично всі прогнози свідчать про подальше зростання цін у цьому сегменті", - підсумував Богдан Духницький.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Тож українцям, які не можуть прокинутися без чашки ароматної кави, радять робити запас цього продукту. Благо, зерна можна зберігати доволі довго. Головне - забезпечити їм хорошу вентиляцію і не розташовувати поблизу з іншими продуктами та речовинами, що гостро пахнуть. Бо вони можуть насититися стороннім запахом, і тоді ваша ранкова кава матиме запах перцю, коріандру або, ще гірше, якогось розчинника.

Нагадаємо, медики назвали напій, з якого має починатися ранок кожного українця під час війни. І це не кава і не чай.