Today.ua

У Раді пропонують розіграти серед чоловіків мобілізацію в лотерею: ті, кому випаде жереб, підуть на фронт

Мобілізація в Україні, попри ухвалення нового закону, просувається повільно. Добровольці закінчились уже давно, а решта громадян не квапляться йти на фронт. Щоби пришвидшити цей процес і зробити його невідворотним, у Верховній Раді запропонували провести лотерею. Кому випаде жереб, той і буде змушений піти на фронт.

Таку революційну ідею запропонував нардеп-"слуга" Данило Гетманцев.

Втім, така ідея не є ноу-хау від українського парламентарія. Як з'ясувалось, до такого методу відбору бранців на війну вже вдавалися в інших країнах і неодноразово.

Першими її апробували Сполучені Штати ще в 19 столітті під час громадянської війни. Втім, це, радше, можна назвати жеребкуванням, а не лотереєю. Адже лотерея передбачає виграш, а тут якраз навпаки. Так от, США провели такий розіграш "путівок на війну" у 1863 році. Але тоді від жеребкування були звільнені темношкірі і, крім того, можна було відкупитися від мобілізації, заплативши 300 доларів (на той час це були велетенські гроші).

Згодом такі жеребкування тричі проводилися в США вже у 20-му столітті: під час Першої та Другої світових війн, а також під час війни у В'єтнамі. Причому під час Першої світової війни до такого відбору новобранців вдавалися тричі. Востаннє США використовували такий набір до війська під час війни у В'єтнамі, яка була вкрай непопулярною в американському суспільстві.

Усе вирішив барабан

Жеребкування проводили таким чином: у прозорий барабан засипали 366 кульок (за кількістю днів у високосному році). В кожній кульці була якась певна дата року. Зрештою випала одна кулька, і всі чоловіки, які народилися в цей день, були змушені виправитись на війну.

“Я би скористався прикладом Сполучених Штатів Америки, коли призов здійснюється за певними датами народження, які визначалися випадково — в „лотерею“. … І призивалися ті люди, які були народжені у ту дату. Безвідносно до роду професії, чи занять. Тоді це буде справедливим”, - заявив Данило Гетманцев.

Крім того, подібні лотереї також передбачені в Аргентині, Мексиці, Таїланді і Данії.

Нагадаємо, український бізнес просить президента захистити його від тотальної мобілізації.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ