Тариф на електроенергію підвищили на 64%: як зміняться ціни на товари та послуги

Автор: Леся Ловіцька

В Україні суттєво підвищили тариф на електроенергію. Побутові споживачі платитимуть на 64% більше, ніж раніше. Стало відомо, як через це зміняться ціни на товари та послуги.

Тариф на електроенергію підвищили на 64%: як зміняться ціни на товари та послуги - today.ua

З 1 червня українці оплачуватимуть світло вже не по 2,64 грн/кВт-год, а по 4,32 грн. Відповідне рішення було ухвалено на засіданні Кабінету Міністрів. Новий тариф діятиме до 30 квітня 2025 року.

Раніше передбачалося, що він буде диференційованим, проте з'ясувалося, що обсяг споживання не враховуватиметься - вартість буде однаковою для всього населення.

Аналітик компанії "Центр біржових технологій" (ЦБТ) Максим Орищак повідомив, що підвищення тарифів на електроенергію має сильний проінфляційний вплив. При їх збільшенні на 1%, послуги ЖКГ дорожчають приблизно на 0,5%. Однак в умовах воєнного стану діє мораторій на подорожчання газу, гарячої води та опалення. А от на холодну воду він не поширюється.

Популярні зараз

Глава ГУР Буданов зробив заяву про ситуацію на фронті: “Є хороша новина і погана“

Кабмін змінить критерій середньої зарплати для бронювання чоловіків від мобілізації

Мольфар попередив про небезпеку для двох українських міст: “Слід бути готовими до евакуації“

Пенсії будуть мізерними: українців закликали відкладати гроші та працювати до глибокої старості

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, кілька разів намагалася підвищити тарифи. Однак поки що остаточне рішення не прийнято. Влада запевняє, що не планує переглядати вартість комунальної послуги, принаймні поки що.

Зазначено, що водоканали, як і інші юридичні особи, давно оплачують електроенергію за ринковими тарифами. Тому на них ніяк не вплине подорожчання електроенергії для побутових споживачів.

Голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко зазначив, що зростання тарифу на світло призведе до підвищення тарифів на обслуговування багатоквартирних будинків. Він може зрости більш як на 10%. Річ у тому, що до них закладено вартість світла для побутових споживачів. Зокрема, це стосується роботи ліфтів та освітлення місць загального користування.

Наприклад, якщо сім'я платила за обслуговування будинку близько 300 грн у травні, то з червня чи липня буде змушена віддавати вже 330-350 грн. А якщо послуга коштувала близько 500 грн, то доведеться щомісяця віддавати близько 600 грн.

Підвищення тарифів на світло може позначитися на сфері транспортних перевезень.

Тариф на електроенергію підвищили на 64%: як зміняться ціни на товари та послуги

Максим Орищак уточнив, що вантажні залізничні перевезення при подорожчанні електроенергії на 1% можуть зрости в ціні на 0,1-0,15%. А зростання для автомобільного транспорту зростання виявиться ще вищим. Наголошено, що до 20% вартості будь-якого товару складає його транспортування. Тому стрибок тарифу на світло може призвести до подорожчання на 5% і більше.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

"Якщо брати решту статей формування собівартості товарів та послуг, то анонсоване зростання цін на електроенергію може розігнати річну інфляцію в Україні з поточних 3,2% до 10-12% до кінця 2024 року", - цитує експерта "Апостроф".

Нагадаємо, хто зможе платити за електроенергію менше попри підвищення тарифу.