Через уповільнення Гольфстріму Європа вкриється кригою: це може статися вже на нашому віку

Автор: Марченко Любов

Потужна тепла океанська течія Гольфстрім, що є частиною Атлантичної меридіональної перевертної циркуляції (AMOC) почала сповільнюватись, а незабаром може взагалі припинити своє існування. Це призведе до катастрофічних кліматичних наслідків на всій земній кулі.

Через уповільнення Гольфстріму Європа вкриється кригою: це може статися вже на нашому віку - today.ua

Такими невтішними результатами досліджень поділилися з виданням Science Advances учені з Нідерландів.

Якщо описаний ними сценарій втілиться, то середня температура в Європі протягом найближчого століття може впасти на 30 градусів. Таким чином, усі країни, розташовані на півночі європейського континенту, вкриються кригою і стануть фактично непридатними для життя. Причому, що ближче країна розташована до океанського узбережжя, тим різкішими будуть в ній зміни клімату.

Як діє система океанських течій

Атлантична меридіональна перевертна циркуляція (AMOC), частиною якої є течія Гольфстрім, фактично є гігантським теплообмінником між зоною тропіків та північною півкулею. Так, Гольфстрім доставляє теплу океанську воду, нагріту у тропічній зоні, до Північної Атлантики. Ця тепла вода омиває береги європейського континенту і стає холоднішою.

Популярні зараз

Після війни українці не зможуть виходити на пенсію в 60, - Жолнович

Шмигаль зробив заяву щодо подальшого фінансування пенсій та соцвиплат в Україні

У ПЦУ розставили крапки над “і“ у питаннях жіночого дрес-коду для відвідин церкви

В Україні починається масовий перерахунок субсидій: що зміниться

Таким чином тепла течія перетворюється на холодну і занурюється вглиб океану. Там вона змінює свій напрям руху, і рухається вже з півночі знову у південні широти. Такий цикл повторюється безперервно. Завдяки існуванню цієї системи океанських течій клімат Північної півкулі значно м'якший, ніж міг би бути, якби Гольфстрім не підігрівав цю частину планети.  

Однак через різке танення льодовиків та значне опріснення океанської води система АМОС може припинити своє існування. Учені вже й раніше висували гіпотези про уповільнення Гольфстріму. А тепер, завдяки кліматичному моделюванню, проведеному за допомогою суперкомп'ютера, ця гіпотеза фактично доведена.

"Це нове дослідження стало "важливим проривом… Ми можемо принаймні сказати, що рухаємось у напрямку переломного моменту зміни клімату ", – поділився Рене ван Вестен, дослідник моря та атмосфери з Утрехтського університету в Нідерландах і співавтор дослідження.

Через уповільнення Гольфстріму Європа вкриється кригою: це може статися вже на нашому віку

Зупинка Гольфстріму призведе до зміни клімату на всій планеті

Щоправда, із висновків суперкомп'ютера неможливо назвати конкретні строки кліматичного катаклізму. Але те, що це не віддалена перспектива, можна сказати з упевненістю. За сотню років в Європі може похолоднішати на 30 градусів. А вже за найближчі три-чотири десятиліття у Західній Європі може встановитися суворий "сибірський" клімат. Тобто багато теперішніх жителів планети зазнають цих змін ще на своєму віку.

Водночас у зоні тропіків на американському континенті встановиться нечувана спека. Адже надлишок високої температури звідти не забиратимуть океанські води. Це загрожує масовою загибеллю океанської фауни, а також різким погіршенням кліматичних умов у тропічному поясі земної кулі. Причому всі кліматичні зміни відбуватимуться так швидко, що природа не встигатиме до них адаптуватись, що призведе до масової загибелі рослин і тварин.

Не омине ця біда і людей. Адже людство також є частиною природи. А отже, як мінімум, голод гарантований значній частині населення планети.

Через це учені б'ють на сполох. Наразі Гольфстрім усе ще функціонує, але природа подає тривожні сигнали про його сповільнення. Якщо ця циркуляція води зупиниться, людство постане перед дуже серйозними викликами, які слід буде негайно вирішувати, щоб врятувати людську цивілізацію від загибелі.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Зупинити цей процес неможливо. Кажуть, що він є наслідком глобального потепління. Наразі ми можемо лише трохи його загальмувати, адже точка неповернення вже пройдена, кажуть учені.

Нагадаємо, в Україні також почалися незворотні зміни клімату. Метеорологи попереджають, що зими будуть дедалі теплішими, і температурні контрасти між порами року ставатимуть меншими.